You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Każdy chirurg weterynarii, aby mógł profesjonalnie wykonywać swoją pracę, potrzebuje odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Wśród nich muszą być nici, niezbędne przy każdej operacji. Chirurdzy korzystają z różnych rodzajów nici. Te zawsze dobierane są indywidualnie pod kątem konkretnego przypadku. Jakie zatem nici wykorzystują w swojej pracy weterynarze?

Rodzaje nici weterynaryjnych


Dostępne na rynku nici weterynaryjne można podzielić na dwie główne kategorie. Mowa tu o niciach wchłanialnych i niewchłanialnych. Nici różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Tu wyróżnić można nici naturalne i syntetyczne. Podzielić je można także ze względu na zastosowane włókna. Pod tym kątem mówimy o niciach jednowłóknowych lub wielowłóknowych. Nici jednowłóknowe nie ingerują zbytnio w tkankę operowanego zwierzęcia. Ich wadą jest jednak to, iż są dość niewygodne w użytkowaniu. Dlatego też weterynarze znacznie częściej korzystają z nici wielowłóknowych. W ich przypadku jest odwrotnie. Z jednej strony nieco mocniej ingerują w tkankę, ale są łatwiejsze w stosowaniu dla chirurga. Gabinety weterynaryjne zakupując nici, kierują się przede wszystkim ich jakością, dlatego zakupy dokonywane są w renomowanych sklepach. Oferta nici weterynaryjnych jest dostępna na stronie https://madens.pl/oferta/nici-weterynaryjne/.

Nici wchłanialne

Nici wchłanialne często nazywane są również nićmi rozpuszczalnymi. Najczęściej stosowane są podczas operacji na tkankach głębokich. Podtrzymują je, aż do momentu zagojenia się rany. Po tym czasie nici te tracą swoje właściwości i są w sposób naturalny wchłaniane przez organizm. Oznacza to, że w przypadku nici rozpuszczalnych nie ma konieczności zdejmowania szwów po zabiegu. Jest to oczywiście duży komfort dla operowanego zwierzęcia.

OPTIME® R – NICI, SZWY CHIRURGICZNE WCHŁANIALNE PGA RAPID

KUP TERAZ

FILAPEAU® – NICI, SZWY CHIRURGICZNE NIEWCHŁANIALNE NYLON

KUP TERAZ

Nici niewchłanialne

Chirurgia weterynaryjna korzysta także z nici niewchłanialnych. W tym przypadku po zagojeniu się rany, konieczne jest zdjęcie szwów przez weterynarza. Nici niewchłanialne przez to, że cechuje jest bardzo wysoka trwałość, stosowane są w miejscach, w których konieczne jest bardzo mocne zbliżenie tkanek. Nici niewchłanialne wykonuje się z różnych materiałów, jak chociażby jedwab. Nici wykonane z tego materiału cechuje duża poręczność. Nie mają bowiem pamięci skrętnej. Innym stosowanym materiałem jest nylon. Dużą zaletą nici nylonowych jest fakt, że nie podrażniają tkanek podczas szycia.

Rodzaje szwów chirurgicznych w weterynarii są zatem różne. To jakie zostaną zastosowane przy danej operacji jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.